windzin.com
... .
...
Vidakovič ne pozna poraza

Žusterna 31.3. in 1.4. 2001  -   Tekst: Matevž Malej

vidakovic2.jpg (78969 bytes)

Nekateri mlajši jadralci niti ne vedo, da tudi jadralci na deskah vozimo regate. Na zadnjem sestanku Jadralne zveze Slovenije pa je na predlog g. Ferda Anuša (trener Stojana Vidakoviča iz njegovih olimpijskih časov) in Komisije za jadranje na deski predsedstvo JZS odločilo, da se na dve regati za Pomladni pokal 2001 v Kopru in Izoli kot kategorija doda še Formula Windsurfing. Za tako odločitev smo predsedstvu JZS lahko samo hvaležni, saj nam to omogoča še boljšo promocijo našega športa.

hrcek.jpg (55087 bytes)Vremenska napoved za prejšnji konec tedna je napovedovala vetroven vikend, a nihče med nami si ni mislil, da bo pihalo tako močno. Že ob osmi uri, v soboto zjutraj, je burja podirala stojala za zvočnike , a to je bil šele začetek. Okoli devetih sem se na vodo odpravil z NR 4.7 in mistralovo wave desko (72l) in takoj ugotovil, da sem veter podcenjeval. Sestavil sem še NR 3.6, pridružila pa sta se mi še Tine Slabe in Žiga Hrček. Pred Ankaranom je burja nosila vodno peno, nihče med nami pa ni vozil več kot 500 metrov od obale. Seveda je bilo popolnoma jasno, da je veter za regato premočan, tako, da se je večina prijavljenih tekmovalcev odpravila na vodo drugam.

hrcek_cof.jpg (50206 bytes)Za tekmo je bilo prijavljenih 10 tekmovalcev. Stari ekipi (Stojan Vidakovič, Sašo Jančigaj, Šimen Tomori, Simon Sedmak, Boštjan Anžur, jaz), se je pridružilo še nekaj tekmovalcev, za katere upam, da jih bomo videli na še kakšni tekmi (Zoran Stary, Alan Železnik, Tomaž Mesarič in Tim Černac). Prišel je tudi hrvaški tekmovalec Marko Sekulič, ki pa je žal lahko ostal le v soboto. Okoli dveh se je veter začasno malce umiril, tako da so na vodo odšli tudi Stojan, Šimen in Marko s slalomskimi jadri okoli 6 m2 in opravili dober slalomski terning. Temperature vode in sončno vreme sta naredila ta dan nepozaben. V nedeljo je bilo tako precej težko vstati, saj so mišice bolele še od sobote, a je vremenska napoved obetala mirneji veter in možnost za izvedbo regate.

vidakovic.jpg (18211 bytes)Ko je bila ura enajst, so se je na vodi prikazala bela jadra in regatna ekipa. Postavili so polje trapezoidne oblike. Start je bil pred Žusterno, prva boja pred vhodom v Luko Koper, tretja boja je bila nekje v višini Ankarana pod kotom približno 100 stopinj glede na veter, četrta med Muletom in Reksom. Polje se je vozilo v zaporedju 1 - 2 - 3 - 4 - 3 - 4 - cilj; torej proti vetru, max. hitrost na (3), downwind na (4), spet proti vetru (3), downwind na (4) in proti vetru čez ciljno linijo. Za celo regato smo porabili okoli 15 minut. Na polje smo se odparavili takoj za optimisti. Na startu prve regate smo bili Boštjan Anžur (SLO 2000, AHD Diamond Slalom 58, Gaastra 6.5), Simon Sedmak (SLO 88, Mistral RTX CR, Neil Pryde RX2 9.4), Stojan Vidakovič (SLO 5, AHD Diamond Race 78, Neil Pryde RX1 7.6), Šimen Tomori (SLO 44, Starboard Formula 155, Neil Pryde V8 6.0), Sašo Jančigaj (SLO 11, AHD Diamond Slalom 58, Neil Pryde RX2 6.6), Tim Černac (Mistral Flow 284, Neil Pryde RAF Supersonic 5.4) in jaz (AHD Free Diamond 77, Neil Pryde RX1 6.4). Še malce komentarja glede opreme: Stojan je Formulo 155 šele dobil in je še ni niti preiskusil, Boštjan in Sašo sta ocenila, da bosta slalomsko desko lažje kontrolirala in bila z njo hitrejša, Simonu sem opremo spet posodil jaz, saj Formule155 in North Warp - ov še ni dobil, jaz pa sem vozil kar desko, ki sem jo pol ure pred tekmo dobil za test in je v bistvu freerace deska. Kar zanimiva zbirka opreme!

Že na startu se je pokazalo, da kljub hitrosti slalomske deske niso kos širšim deskam, saj je bil kot vzpenjanja v veter dosti slabši. Na prvi boji je prvi obrnil Stojan, za njim Simon, Šimen, malce za njim pa jaz. V mezzanave stranici sem Šimna ujel in prehitel, saj se je AHD Freediamod 77 izkazal kot izjemno hitra in neverjetno vodljiva deska. Tak vrsti red je bil tudi na četrti downwind boji, v orzo pa me je Šimen spet prehitel. V tem času sta bila Stojan in Simon že precej naprej. V downwindu sem kasneje Šimena spet prehitel. Precej za nami je v cilj pripeljal Boštjan, ki je odpeljal eno orzo preveč. Ta jadralska polja so precej komplicirana! Sašo regate ni končal, Tim pa je ugotovil, da so pogoji prezahtevni, saj mu ni uspelo priti do prve boje.

polje.gif (7137 bytes)


V drugi regati je veter pokazal zobe. Pihal je z močjo 25 vozlov, tako da je Simon izčrpan odstopil. Stojan je zanesljivo zmagal, spet pa se izjemno izkazala moja deska, saj je bila kljub tako močnemu vetru izjemno hitra tako da sem zasedel drugo mesto, tretji je bil Šimen, četrti pa Boštjan. V tretji regati je veter padel, tako da je bila to v bistvu prve prava Formula regata. Pihalo je okoli 15 vozlov, vsi tekmovalci pa so imeli jadra okoli 9.3. Ker velike opreme nisem imel na voljo, sem to regato sedel na obali in opazoval borbo. Na žalost sta Boštjan in Sašo na start zamudila, tako da je bila regata v bistvu dvoboj Šimna
gasilska1.jpg (61803 bytes)in Simona za drugo mesto, saj o prvem mestu ni bilo nobenega dvoma. Tokrat se je boljše odrezal Šimen in tako osvojil drugo mesto za Stojanom in pred Simonom. Vremenske razmere izjemo ugodne, tako da smo odpeljali še četrti plov. Vsi razen mene so bili na startu z jadri 9.3, Sašo s 9.9. Ker je izgledalo, da se bo veter zadržal na 15 vozlih in s 6.4 v tem vetru ne bom uspel iti dovolj v veter, sem na obali čakal. Minuto pred startom, pa se je vetru zopet strgalo in usekalo s 25 vozli. Tako sem se podal na vodo v trenutku, ko so ostali štartali. Na prvi boji sta prva obrnila Stojan in Simon, Šimen in Sašo pa takoj za njimi. Jaz sem v idealnih pogojih za 6.4 počasi pridobival teren in med drugo in tretjo bojo dohitel Sašota, ki je ves izmučen sedel v vodi. Boštjan je odstopil v downwindu, Šimen pa je prvič na regati prišel na četrto bojo v vodstvu. Stojan je po tekmi komentiral, da je bila Formula 155 že na pogled dosti bolj mirna na vodi kot njegova deska, Šimen pa je dejal, da je prvič uporabil zanko za noge, postavljeno na sredini krme deske. Kaže, da bo letos prav ta orožje za hitrost in kontrolo downwind. Na žalost pa mu jibe ni uspel, tako da smo ga prehiteli vsi trije. Stojan je nato najbolje odpeljal do konca, sam pa sem prvič na tekmi uspel držati isto kot vožnje v veter kot Simon, tako da sem ga kasneje v vožnji z vetrom prehitel. Na žalost sem pri prehodu ciljne linije pretiraval s skokom, padel in tako osvojil tretje mesto.
Skupno je na regati tako zanesljivo zmagal Stojan, Simon in jaz sva si razdelila drugo mesto, Šimen je bil četrti, peto mesto je osvojil Boštjan, Sašo pa je končal na šestem mestu.

V spošnem smo po tekmi lahko prišli do nekaj zanimivih zaključkov:

-    Formula Windsurfing je razred, ki bi se v Sloveniji lahko razvil zelo dobro, saj še na nobeni tekmi ni bilo toliko slovenskih tekmovalcev. Tudi zanimanje ostalih je kar veliko, saj je prvi dan na tekmo bilo prijavljenih kar 11 tekmovalcev, kar je glede na razmere v slovenskem tekmovalnem windsurfingu veliko.
-    V močnem vetru ( > 20 vozlov) izbira deske ni tako pomembna, saj je rekreativna deska bila skoraj enakovredna tekmovalnim deskam
-    Zelo pomembna je izbira jader, saj so dovoljeni le trije rigg-i. Očitno je potrebno imeti tudi jadro za močan veter.
-    Še vedno čakamo na prvo regato v šibkem vetru, kjer bo oprema verjetno igrala dosti bolj pomembno vlogo.
-    Stojan je še vedno št. 1 v Sloveniji in razlike, s katerimi je zmagoval nam dajo misliti. Zelo zanimivo pa bo videti, kdo bo na koncu sezone za njim. Kandidatov je trenutno kar precej.

Tekmovalci bi se radi zahvalili vsem organizatorjem regate za potrpežljivost, ki so jo pokazali do nas, še posebej pa g. Katji Glušič, ki je skrbela, da smo bili vedno pravočasno obveščeni o dogajanju na regatnem polju. Presenetili pa so nas tudi s podelitvijo pokalov za našo kategorijo. Še enkrat: HVALA!

...
...

Klikni tu za prvo stran Windzina...

© WINDZIN - časopis slovenskih windsurferjev
Kopiranje ali prepisovanje vsebine spletne strani, deloma ali v celoti, brez pisnega dovoljenja
uredništva, je prepovedano!

 

...